falak-latest-new
callback

+90 548 874 30 58

Kıbrıs Nerede?

Kıbrıs Nerede? Kıbrıs, coğrafi bölge olarak Orta Doğu’da bulunmaktadır. Kıbrıs tam konumu itibari ile Doğu Akdeniz’de bir ada ülkesidir. Ada, Türkiye’nin 70 km güneyinde, Suriye’nin ise 100 km batısında yer alır. Akdeniz’in üçüncü büyük adası olma özelliği taşır. Kıbrıs’ın güneyinde Mısır, güneydoğusunda ise Lübnan ve İsrail yer almaktadır.

girne-yat-limanı

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a hem hava yolu ile hem de deniz yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Kıbrıs bir ada ülkesi olduğundan dolayı kara yolu ile ulaşım mümkün değildir. Kıbrıs’ta hangi ülkeye gidecekseniz o ülkenin prosedürleri de farklı olacaktır. Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne gidecekseniz Schengen vizesi aldıktan sonra ülkeye giriş yapabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek için ise herhangi bir vize prosedürü bulunmamaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne türkiye Mersin, Alanya ve taşucu üzerinden feribot ulaşımı ile gelebilmeniz mümkündür. Türkiye ile Kuzey Kıbrıs arasında toplam 3  Feribot yolu vardır bunlar şu şekildedir Girne – Alanya, Girne – Taşucu ve Mağusa – Mersin. Kuzey ve Güney olarak iki yönetim şekline bölünen adanın güneyinde Rumlar ikamet ederken Kuzeyinde Türkler yaşamlarını sürdürmektedir. Akdeniz’deki Sicilya ve Sardinya’dan sonra üçüncü büyük ada olan Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye, doğusunda Suriye ile İsrail, güneyinde Mısır ve kuzeybatısında Yunanistan yer almaktadır.Ada’nın Lüks otelleri, muazzam denizi ve tabii güzellikleriyle hayran bırakan bir atmosfere sahiptir bu ada ülkesine de ulaşım da oldukça kolaydır.

Hava Yolu:Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a gelebilmek için kullanılan hava yolları türkiye’de bazı illerde direkt u çuşla olabilmekteyken diğer illerden aktarma yoluyla gidebilmek mümkündür. Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a direkt uçuş yapan iller; Antalya, Ankara, İzmir,İstanbul, Adana, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Samsun illeridir. Aynı zamanda Kıbrıs’ın başkenti olan Lefkoşa’dan da bu illere direkt uçuş aynı şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Deniz Yolu: Kıbrıs’a ulaşımın en kolay olduğu yollardan birinin Deniz Yolu olduğunu söyleyebiliriz çünkü Kuzey Kıbrıs’a her gün feribot seferleri yapılmaktadır.Feribotların araçlı veya yalnızca yolculu olan seçenekleri de mevcuttur istediğiniz seçimi yaparak Kıbrıs’a ulaşımınız mümkün olacaktır.

Kıbrıs’a Feribot ile nasıl gidilir?

Kıbrıs’a denizyolu ile ulaşımlar feribotlar ile Girne Limanı üzerinden gerçekleştirilir. Mersin’den veya Alanya üzerinden hareket edip Girne Limanı’na ulaşmaktadır. Mersin Taşucu Limanı üzerinden yapılan seyahat süresi ortalama olarak  3 veya 4 saat sürmektedir. Girne Limanı’na ulaştıktan sonra toplu taşıma araçlarını kullanabilir, taksi tutabilir veya araç kiralama yaparak gideceğiniz yere ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Alanya Limanı’ndan yapılan binişlerde ise seyahat süresi ise ortalama 3 saat 15  dakika sürebilmektedir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top
×