falak-latest-new
callback

+90 548 874 30 58

Türkiye’deki ehliyet Kıbrısta geçerli mi?

Kıbrıs’a giden birçok yolcunun ortak sorusu: Türkiye’deki ehliyet Kıbrısta geçerli mi? KKTC ile Türkiye Cumhuriyeti arasında ehliyetlerin karşılıklı tanınmasını içeren kanun Haziran 2022 de Lefkoşa da imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti arasında ulusal sürücü belgelerinin karşılıklı olarak tanınması ve değişimi anlaşmasında değişiklik yapılmasına dair anlaşmanın onaylanması uygun bulundu ve TC resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kıbrıs'ta Kiralık Araba Kullanmanın İpuçları

Hyundai i20 full paket 2023

Kıbrıs Araç Kiralama hizmetini tercih ederek Kuzey Kıbrıs gezisine çıkmadan önce bu önemli ipuçlarını bilmeniz gerekmektedir.

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Kıbrıs’ta araç kiralamayı planlıyorsanız önceden kiralama acentesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bu, Türk sürücü ehliyetleri ve ÜİYOK’lerle ilgili gereklilikleri doğrulamanıza yardımcı olacaktır.

Yerel Kuralları Bilin: Ayrıca Kıbrıs’tayken uyulması gereken trafik kurallarını ve düzenlemelerini de bilmeniz gerekir.

Uluslararası Sürüş İzinlerini (ÜİYOK'ler) Anlamak

Kıbrıs’taki Türk ehliyetlerinin diğer yönlerine girmeden önce, Uluslararası Sürüş İzinleri (ÜİYOK’ler) hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu esas olarak ehliyetinizin tercümesi olarak kullanılabilecek uluslararası bir izindir. Bu IDP’nin iyi yanı, birçok ülkede tanınmasıdır. Kiralık araç rezervasyonu yaptığınızda geçerli sürücü belgenizi göstermeniz gerekecektir. Ancak bu izin aynı zamanda kiralık araç rezervasyonunda da faydalı ve önemlidir. Basit bir ifadeyle ÜİYOK’ler üzerinde hiçbir zorlama yoktur. Kıbrıs örneğinde, ÜİYOK, yalnızca Türk sürücülere, sürücünün Türkçe ehliyetiyle birlikte önemli bir belge olarak önerilmektedir.

Türk Ehliyetleri Kıbrıs'ta çalışıyor mu?

Anlamanız gereken şey, Kıbrıs’ın, Kıbrıs Cumhuriyeti olarak bilinen ve yalnızca Türkiye tarafından tanınan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak bilinen iki ana parçaya bölünmüş olmasıdır. Bu bölünmenin Türk ehliyetlerinin kullanımı ve tanınması üzerinde de etkisi bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıslı iseniz Türk ehliyetleriniz onaylanıp kabul edilmektedir. Ancak Türk ehliyetinizle Kıbrıs’a seyahat ederken mutlaka yetkililere danışmalısınız.

Ancak Güney Kıbrıs’ta bu ehliyetin kabulü yukarıda tartıştığımız bu ayrım nedeniyle biraz karmaşıktır. Bu nedenle, Güney Kıbrıs’ta araç kullanmayı planlıyorsanız, Türk ehliyetinizle birlikte bir IDP almanız tavsiye edilir. Bu, yolculuğunuzu yapmanıza ve sorunsuz bir sürüş yapmanıza yardımcı olacaktır.

Özetle

Kıbrıs’a seyahat ederken Türk ehliyetinizin yanı sıra Uluslararası Sürüş İzinlerine de sahip olmanız gerekir. Bu, sürüş deneyiminizi sorunsuz hale getirmenize yardımcı olur. Güvenilir bir araç kiralama hizmeti sağlayıcısı arıyorsanız, uygun fiyat, rahatlık ve müşteri memnuniyetini garanti eden falakrentacar’ı da değerlendirebilirsiniz.

Devamını oku :

Kıbrısta Araç Kiralanır Mı?

Ercan Havalimanı Uçuş Bilgileri Hakkında Bilgi Edinin

 

Scroll to Top
×